Generalnie, mężczyźni powinni stosować potrójny blok tak często, jak to jest możliwe ,podczas gdy kobiety powinny używać go tylko jako zaskakującą strategię . Przeciwko zespołowi który wyprowadza atak po dobrym przyjęciu zagrywki, bardzo trudno jest zorganizować potrójny blok i dlatego jest w takiej sytuacji rzadko używany. Jednak, kiedy piłka jest słabo przyjmowana przez przeciwnika, albo kiedy przeciwnik ma tylko dwu zawodników atakujących w I linii i obaj ulokowani są na jednej stronie boiska, potrójny blok może stawać się użyteczną częścią blokującej strategii . W kontrataku, kiedy piłka obroniona jest dalej od siatki i zawodnicy bloku mogą ocenić do kogo zostanie ona wystawiona, potrójny blok może być użyteczną niespodziewaną bronią i zespół powinien trenować, aby umieć wykorzystać taką okazję.
ZASADY BLOKU – Douga Beal’a
- Ustawić najlepiej blokujących naprzeciwko najlepiej atakujących.
- Ustawienie trzech zawodników blokujących musi być bardzo precyzyjne. Zawodnik blokujący w strefie IV musi być zawsze z lewej strony rozgrywającego zespołu przeciwnego. Blokujący w strefie III – środkowy, ustawiony jest na środku boiska. Blokujący w strefie II stoi między linią boczną a środkową boiska.
- Blokujący nie może wykonywać żadnych zwodów, przemieszczeń w prawo lub w lewo. Blokujący musi ustawić pozycję tułowia w stosunku do stóp. Wyskok do bloku – obunóż.
- Ramiona wysoko uniesione do góry. Zawsze trzymać ramiona ponad głową, także w momencie przemieszczania się.
- Blokujący nie może wykonywać żadnych przedwczesnych skoków, należy zaczekać aż rozgrywający przeciwnika wystawi piłkę i dopiero rozpocząć zastawianie.
- Przemieszczać się równocześnie z rozgrywającym przeciwnika. Jest to bardzo ważne dla blokującego w strefie IV. Blokujący ten znajdować się zawsze po lewej stronie rozgrywającego drużyny przeciwnej. Ta reguła obowiązuje do momentu, dopóki nie przekroczy lini środkowej boiska.
- Nigdy nie wolno się zatrzymywać. Należy zawsze iść w kierunku atakującego, który otrzymuje piłkę, nawet jeżeli jest za późno.
BLOK
Potrójny blok jest trudnym elementem dla kobiet. Kobiety nie przekładają rąk przez siatkę tak daleko jak mężczyźni. Potrójny blok zmusza każdą zawodniczkę obrony do odpowiedzialności za dużo większy obszar boiska, oraz do radzenia sobie z różnymi sytuacjami.
BLOK - STRATEGIA
KLUCZ DO DOBREGO BLOKOWANIA – GDZIE – KIEDY – KOGO BLOKOWAĆ
Najważniejsze dla trenera jest dostosować strategię blokowania swojego zespołu do każdej różnej sytuacji rozwiązywania ataku przeciwnika. Robiąc to trener musi mieć analizę gry i raporty z obserwacji. Kiedy piłka obroniona lub przyjęta jest dalej od siatki (ok 5 metra) i zawodnicy bloku mogą ocenić do kogo zostanie ona wystawiona, potrójny blok może być użyteczną niespodziewaną bronią.
BLOK POTRÓJNY
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 1.98Jeżeli nie posiadasz konta w naszej Akademii - założ je już dziś.