Autor: Maciej Szczepanik; Tomasz Klocek
Wydawnictwo: AWF Kraków, wydanie II 2005
Ilość stron: 92
Oprawa: Broszurowa
Podręcznik ten przeznaczony jest przede wszystkim dla studentów AWF oraz nauczycieli wychowania fizycznego. Jego napisanie zainspirowały nowe tendencje w wychowaniu fizycznym, wynikające z celów tego przedmiotu, jak również potrzeba przedstawienia możliwości realizacji tych celów, jakie daje piłka siatkowa.
Autorzy pragną szczególną uwagę zwrócić na:- odpowiedni dobór proporcji pomiędzy formą ścisłą, zabawową, fragmentów gry oraz gry,
- wykorzystanie metody syntetycznej w nauczaniu elementów techniki, metody analitycznej w procesie korygowania błędów,
- potrzebę wprowadzania gier uproszczonych umożliwiających rywalizację o punkty już w klasach młodszych,
- dostosowanie taktyki zespołowej do poziomu umiejętności uczniów,
- organizację lekcji, pozwalającą na utrzymanie odpowiedniej intensywności zajęć i rywalizację grupową już w części wstępnej.
więcejAutor: Sieniek Czesław red. wydania
Wydawnictwo: HELVETICA, wydanie I 2000
Ilość stron: 324
Oprawa: Broszurowa
Publikacja ta ma na celu podanie systematyki ćwiczeń technicznych z zakresu wymienionych w tytule gier zespołowych. Zawiera ona zasób ćwiczeń technicznych w układzie od zupełnie prostych do bardziej złożonych. Opracowane zestawy ćwiczeń są pod kątem zadań z zakresu techniki. Są to ćwiczenia dotyczące postępowania indywidualnego w ataku i w obronie, stanowiące jeden z ważniejszych etapów szkoleniowych.
W podanym zasobie materiału są też ćwiczenia bardzo skomplikowane, łączące różne elementy techniczne. Prowadzący zajęcia mogą dobierać takie zestawy ćwiczeń, w których ćwiczący będzie wykonywać jednocześnie kilka elementów technicznych.
Materiał ćwiczebny zawarty w tym opracowaniu przydatny jest nie tylko w pierwszym okresie nauczania, lecz jest pomocny w dalszym doskonaleniu umiejętności zawodników o różnym poziomie zaawansowania. Podane ćwiczenia mogą być prowadzone z każdą grupą, zarówno dziewcząt jak i chłopców.
Doświadczenia i inwencja nauczyciela i instruktora w połączeniu z podanym materiałem pozwoli na urozmaicenie zajęć prowadzonych z dziećmi i młodzieżą w szkole.
więcejAutor: Halina Zdebska; Wojciech Kasza
Wydawnictwo: Centralny Ośrodek Sportu, wyd. I 2007
Ilość stron: 171
Współczesna siatkówka wymaga od zawodników wysokich umiejętności w zakresie przygotowania technicznego i taktycznego. Różnorodność kombinacji w ataku narzuca konieczność stosowania właściwych działań obronnych.
Koncepcja metodologiczna książki powstała z doświadczeń zdobytych w pracy trenerskiej z młodzieżą szkół mistrzostwa sportowego, a także wieloletniej praktyki w zakresie kształcenia akademickiego studentów AWF, instruktorów sportu i trenerów.
Wybrane zagadnienia mogą również pomóc nauczycielom wychowania fizycznego wzbogacić swój warsztat zawodowy i ułatwić im przygotowanie zespołu do rywalizacji np. w ramach rozgrywek międzyszkolnych. Nie proponujemy jednak gotowych konspektów treningu doskonalącego taktykę obrony, wychodząc z założenia, iż książka wraz z płytą ma stanowić pewnego rodzaju przewodnik, w którym każdy, kto po niego sięga, znajdzie w bardzo przystępnej formie najistotniejsze informacje oraz wskazówki ułatwiające realizację konkretnych treści.
Uzupełnieniem i ilustracją treści zawartych w książce jest prezentacja multimedialna na załączonej płycie.
więcejAutor: Jerzy Uzarowicz
Wydawnictwo: BK Wrocław, wydanie 2005 (dodruk)
Ilość stron: 242
Oprawa: Broszurowa
Niniejsze opracowanie obejmuje specjalistyczną wiedzę z zakresu piłki siatkowej. Ujmuje ono szczegółowo zagadnienia dotyczące techniki i taktyki gry oraz zapoznaje ze specyfiką minisiatkówki i siatkówki plażowej.
W części dotyczącej techniki zawarte są treści związane z problematyką metodyczną, analizą struktury czynności ruchowych oraz kontroli skuteczności efektów szkolenia. Rozwiązania taktyczne opisane w dalszej części omawiają zagadnienia tak z zakresu ataku jak i obrony. Zostały one przedstawione w sposób metodyczny, od rozwiązań najprostszych do stosowanych na najwyższym poziomie siatkarskim.
W opracowaniu zaproponowano szeroki wachlarz ćwiczeń do nauczania i doskonalenia techniki i taktyki na różnych etapach szkolenia.
więcejAutor: Edward Superlak
Wydawnictwo: AWF Wrocław, wydanie I 2008
Ilość stron: 128
Zespołowe gry sportowe charakteryzuje niezwykła zmienność sytuacji i szybkie tempo gry. Gracze rywalizujący o wejście w posiadanie piłki lub jej utrzymanie dążą do uzyskania przewagi nad przeciwnikiem. Wymaga to opanowania wielu różnorodnych umiejętności działania i współdziałania. Szybciej i dokładniej opanuje je zawodnik mający liczne predyspozycje. Właśnie takie uwarunkowania osobnicze stały się tematem przedstawionych w niniejszej pracy badań.
Przeprowadzono je na reprezentatywnej dla polskiej młodzieży w wieku 14–15 lat grupie młodych siatkarzy. W wyniku analiz znaleziono odpowiedzi m.in. na pytania o strukturę cech i zdolności graczy, związki zachodzące między zdolnościami wyznaczającymi szybkość działania gracza, zależności między potencjałem intelektualnym i wiadomościami specjalistycznymi adeptów siatkówki.
więcej